Dofinansowanie

Instalując w domu systemy oparte na odnawialnych źródłach energii, możemy postarać się o dofinansowanie do jego zakupu i montażu.

Mamy do wyboru wiele źródeł (krajowych, unijnych, norweskich), przeznaczonych dla każdego klienta (zarówno indywidualnego jak i przedsiębiorcy).

Jak działa fotowoltaika

Głównym zadaniem fotowoltaiki jest przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Dlatego też miejsce, w którym panele zostaną zamontowane musi być dobrze nasłonecznione. W przeciwnym razie instalacja może okazać się nieopłacalna.

Fotowoltaika należy do jednych z najbardziej przyjaznych środowisku technologii. Panele fotowoltaiczne są proste w wykorzystaniu oraz w samej instalacji, dzięki czemu mogą być wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i na indywidualny użytek.

Inwestor musi pamiętać, że panele fotowoltaiczne powinny zostać zamontowane w najbardziej nasłonecznionym punkcie. Zaleca się, by był to dach skierowany na południe, pod kątem 35º.

Podczas wyboru paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę, że jest to zupełnie inne urządzenie niż kolektory słoneczne. Źródło energii, z którego korzystają jest to samo, jednak na tym podobieństwo się kończy. Panele fotowoltaiczne produkują prąd, a kolektory słoneczne podgrzewają wodę użytkową.

Fotowoltaika najlepiej działa, gdy znajduje się w niezacienionym miejscu. Jednak jest ona w stanie produkować energię nawet przy częściowej ekspozycji na słońce, poprzez korzystanie z promieniowania rozproszonego i rozbitego. Nie da się ukryć, że wówczas jej sprawność znacznie spada, co wpływa na wydłużenie okresu zwrotu kosztów instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

Za coraz większą popularnością fotowoltaiki stoi przede wszystkim coraz większa świadomość społeczeństwa i chęć dbania o środowisko. Oczywiście rozwiązanie to jest również opłacalne dla inwestora, co jest jednym z najmocniejszych argumentów przemawiającym za instalacją paneli fotowoltaicznych.

Podstawowe pytanie, jakie najczęściej pada podczas analizowania korzyści z fotowoltaiki, dotyczy tego, czy polskie warunki klimatyczne pozwalają w pełni wykorzystać potencjał instalacji. Oczywiście, że tak! Fotowoltaika działa również zimą i w mniej nasłonecznione dni.

Najbardziej oczywistą zaletą montażu fotowoltaiki jest uniezależnienie się od wzrostu cen energii elektrycznej. Każda 1kWh, która została wytworzona i wykorzystana przez inwestora stanowi oszczędność około 0,60-0,65 zł.

Jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki?

Energia odnawialna, jak sama nazwa wskazuje, to nieskończone źródła energii przyszłości. Dotację na fotowoltaikę inwestor może otrzymać na szczeblu regionalnym. Ogólnopolski program Prosument został zakończony, jego wydatkowanie jest przewidziane do 2019 r.

Zazwyczaj, by otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, inwestor musi wypełnić formularz oraz dostarczyć:

  • projekt instalacji fotowoltaicznej,
  • certyfikat,
  • poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

W projekcie powinny się znaleźć:

  • schemat,
  • opis,
  • parametry techniczne,
  • kosztorys,
  • licznik wytworzonej energii.

Podsumowanie

Dotacje na fotowoltaikę są coraz bardziej powszechne ze względu na rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii. Inwestorzy decydujący się na fotowoltaikę powinni się spieszyć – fundusze wyczerpują się bardzo szybko, a kwota dofinansowania z roku na rok jest coraz niższa.